ELEKTRONICZNA KSIĘGA CMENTARZA POWSTAŃCÓW WARSZAWY
Po wielu latach udało się wreszcie stworzyć dobry dostęp do informacji o pochowanych na Cmentarzu Powstańców Warszawy. Trochę dobrych chęci i elektroniczna wersja ksiąg cmentarnych jest już w internecie.

Żmudną, ale bardzo potrzebną pracę zleciliśmy wolskiemu studentowi Tomaszowi Budnikowi. Mimo, że okazała się trudniejsza niż się spodziewaliśmy, wykonał ją znakomicie.

Przez kilkadziesiąt lat Cmentarz Powstańców Warszawy był miejscem skazanym na zapomnienie. Władzom nie było na rękę, by największa powstańcza nekropolia, gdzie leży ok. 104 tys. cywilów i powstańców, zaistniała w świadomości warszawiaków. W zakamarkach Rady Narodowej, a potem Urzędu Dzielnicy Wola leżały trudno dostępne księgi cmentarne. Choć zdecydowana większość pochowanych to N.N. (nomen nescio - łac. imienia nie znam), a ok. 50 tys. ciał zostało złożonych w postaci popiołów, posiadamy ponad 3500 nazwisk.Ważne, by rodziny, historycy i inni zainteresowani mieli do nich łatwy dostęp.

Niebawem Rada Pamięci Walk i Męczeństwa – pod wpływem społeczników – planuje wykonać modernizację Cmentarza. Zaprojektowano ścianę pamięci, na której będą wyryte znane już nazwiska pochowanych. W miarę postępowania procesu zbierania przez historyków nowych danych, można by “dopisywać” kolejne osoby, które spoczęły w tym miejscu.

W tym celu, w „Kurierze Powstańczym” na str. 2 oraz na stronie internetowej Dzielnicy zamieszczamy specjalny formularz. Jeżeli ktoś z twojej rodziny, bliższej lub dalszej zginął lub zaginął w Powstaniu Warszawskim, wypełnij go i zanieś lub wyślij na podany tam adres. Co prawda minęło wiele lat, ale zbieranie takich informacji jest naszym obowiązkiem.